وضوح بیشتر درعکس

وضوح بیشتر درعکس

با یادگیری این تنظیمات می‌توانید درکی ابتدایی از چگونگی کنترل لرزش دوربین داشته باشید. مجله فناوری دیجیتال برودکست به نقل از برسام در این مطلب تعدادی از راهکار هایی که در کاهش لرزش دوربین و عکس های واضح تر نقش دارند را به شما معرفی خواهد کرد:

 سرعت شاتر سریع‌تر

a1
اگر از لنزی بلند استفاده می‌کنید و یا اینکه عکسبرداری را در فضایی کم نور انجام می‌دهید دوربین را بر مد الویت شاتر (Shutter Priority) یا دستی (Manual) قرار دهید. در این مدهای نوردهی شما قادر خواهید بود از سرعت شاتر سریعتری مثلا سرعت۱۶۰/۱ ثانیه برای یک لنز ۱۰۰میلیمتری استفاده نمایید.

 دیافراگم بازتر

a2
یک دیافراگم باز همچون f/2.8 و f/4 به نسبت دیافراگم بسته‌ای همچون f/16 یا f/22 سرعت شاتر بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهد. با وجودی که دیافراگم‌های باز عمق میدان کمتری دارند ولی حذف لرزش دوربین به آن می‌ارزد.

ایزوی بالاتر

a3
اگر نمی‌توانید برای افزایش سرعت شاتر از دیافراگم بازتری استفاده نمایید ایزو را افزایش دهید. در ایزوی ۸۰۰ یا ۱۶۰۰ به میزان کمی از کیفیت تصویر کاسته می‌شود. ایزو را بر حالت خودکار قرار دهید تا بهترین ایزو برای ثبت عکس شارپ انتخاب شود.
  a4
کلام آخر: frame rate را افزایش دهید و عکس های بیشتری بگیرید

اگر تعداد عکس‌هایی که در لحظه می‌گیرید را افزایش دهید شانس ثبت عکسی شارپ افزایش می‌یابد. شما ممکن است در هنگام فشردن دکمه‌ی شاتر، ناخواسته دوربین را حرکت دهید و این موجب می‌شود اولین عکسی که با آن بگیرید به صورتی محو ثبت گردد.
بعد از فشردن دکمه‌ی شاتر عکس‌های بعدی واضحتر ثبت می‌شوند. حتی در زمانی که سوژه‌تان متحرک نیست و شما سه پایه‌ای در دسترس ندارید دوربین را بر مد عکسبرداری پیاپی قرار دهید.

 لنز را به درستی جا بزنید

a5
اگر لنز شما از جک اتصال سه پایه برخوردار است، آن را بچرخانید تا در بالا قرار بگیرد به این صورت جایگاهی برای دست خواهید داشت تا به وسیله‌ی آن دوربین را سفت‌تر بگیرید.
همچنین شما می‌توانید به طور کامل جک را از لنز جدا کنید. اگر دوربین شما از تنظیمات لرزشگیری تصویر برخوردار است آن را فعال کنید و در صورت امکان گزینه‌ی خنثی سازی همه‌طرفه‌ی حرکت را انتخاب نمایید.

نحوه گرفتن دوربین در دست

a6
بند دوربین را به دور بازوی راست خود حلقه کنید و آن را بکشید تا ثابت‌تر بماند. پاهایتان را تا عرض شانه باز کنید، آرنج‌هایتان را به سمت بدنتان خم کنید و چشمی منظره یاب را بر چشمتان قرار دهید تا بر چهره‌تان تکیه کند.
به جای اینکه دکمه‌ی شاتر را بفشارید، برای جلوگیری از حرکت دوربین به سمت پایین، انگشت خود را بر روی دکمه‌ی شاتر بچرخانید.
برای کسب آموزش بیشتر در مورد نحوه صحیح گرفتن دوربین در دست هنگام عکاسی، به این اینفوگرافیک لنزک مراجعه نمایید.

تکیه دادن هنگام عکاسی

a7
در صورت امکان جسم محکمی پیدا کنید تا دوربین و لنز را به آن تکیه دهید. همچنین نشستن روی زمین نیز می‌تواند به ثبت عکس‌های واضح به ویژه با لنز‌های بزرگ و سنگین کمک شایانی کند. بر روی شکم بر زمین بخوابید و دوربین را به کیفش تکیه دهید. همچنین شما می‌توانید بر زمین زانو بزنید، زانوی راست خود را بر زمین گذاشته و آرنجتان را بر زانوی چپ تکیه دهید.

شش راهکار برای کاهش لرزش دوربین

a8

۱- آرنجها داخل: آرنجهای خود را مطابق شکل یک، بطرف داخل متمایل کرده و در امتداد چانه قرار دهید.
۲- شانه چپ را بالاتر ببرید: برای افراد راست دست، بالا بردن شانه چپ و قرار دادن بازو و دست چپ در امتداد قفسه سینه، (مطابق شکل دو) هنگام فشردن کلید شاتر و نزدیک کردن آرنج راست به سینه کمک بهتری به کاهش لرزش می کند.
۳- ساختن سه پایه بوسیله زانو: با قرار دادن ارنج روی زانو در حالت نشسته و متمایل کردن آرنج دیگر به سمت بدن می توانید یک سه پایه برای عکاسی لول پایین بسازید.
۴- حالت خوابیده: برای پایداری بیشتر می توانید روی زمین دراز بکشید و با قرار دادن دست کف دست روی زمین (یا در حالتیکه نیاز به ارتفاع بیشتر باشد قرار دادن مشت) زیر لنز  می توانید عکسهای بدون لرزش بگیرید.
۵- نگهداری بصورت اسلحه: مطابق شکل پنج، در این روش شما دوربین را روی بازوی چپ قرار داده و با دست چپ بازوی راست را میگیرید. ممکن است برای عکاسی این روش کمی مشکل باشد اما برای فیلمبرداری بخوبی کار می کند.
۶- روش گهواره: در این حالت مطابق شکل شش، با قرار دادن آرنج روی زانو و دوربین بین مچ دست و بازو، حالتی مثل گهواره برای آن ایجاد می کنید که می تواند به عکسهای بهتر کمک کند.

ارسال های مرتبط
نظر بگذارید